petr rysavka mikrobiom

Observations on the microorganisms of Petr Rysavka’s saliva

The Czech writer Petr Rysavka has a fascinating saliva. The microorganisms living in it have been analysed in detail by a team of experts from the Czech Academy of Sciences. Their findings are now published in the journal Applied and Environmental Microbiology.

Petr Rysavka is known for his lyrical prose, but he is also a scientist. His fascination with microorganisms led him to study their composition in detail. He collected saliva samples from different times of day and from different locations on his body. He also collected saliva from healthy people to control for any possible differences.

The researchers were able to identify over 1,000 different microorganisms living in Petr Rysavka’s saliva. They found that it is rich in bacteria (mainly species of the genus Streptococcus) and fungi (mainly species of the genus Candida). Interestingly, they also found a number of unusual microbes, including one strain of Pseudomonas aeruginosa that is usually found in water environments.

This study provides an interesting snapshot of the microflora living in Petr Rysavka’s saliva. It will be interesting to see whether these microbes contribute to his unique writing style.
Petr Rysavka je český biochemik a zároveň autor knihy „Mikrobiom“. Jeho výzkumy počítají s vývojem nových diagnostických metod a také se zabývají možnostmi léčby infekcí.

Něco o produktech Harmonelo

Harmonelo, nabízí sirupy na bázi rozpustné vlákniny z čekanky s obsahem prebiotickných kultůr, vhodné k dennímu užívání a podporu imunitního systému, proti nadváze, na klouby, pro vitalitu, zdravé zažívání, proti zácpě a psychickou pohodu. Tyto skvělé výrobky mají již od samého začátku grandiózní odezvu. Zákanzíci se rádi vracejí.

Harmonelo Slim
Náš nový produkt je Harmonelo Slim, který je jedinečný svým obsahem, devět složek, které jsou výbornou kombinací pro snížení nadváhy.

Nakupujte produkty Harmonelo výhodně, až 40% sleva

Nepropásněte slevu 40%, při nákupu čtyř balení.

Nakupujte produkty Harmonelo výhodně, až 40% sleva

Zajímavý způsob, přivýdělku!!!!
Máte zájem vydělat si nějakou tu korunu navíc? Koukněte na článek, který jsem napsal, podělím se o svůj úspěch a jak na něj.

Článek, jak si zajistit stálý příjem.

Sdílet

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email